معرفی پارسیدورا

پارسیدورا یک سیستم عامل بر پایه گنو/لینوکس است که شامل مجموعه ای از آخرین نرم افزارهای آزاد و منبع باز میباشد. پارسیدورا نسخه ترکیبی و منبعث شده از فدورا است. این توزیع کاملا سازگار با فدورا است. در این توزیع سعی شده است که نیاز های کاربران فارسی زبان و ایرانیان به طور مناسبی پاسخ داده شود. پارسیدورا همیشه برای هر کسی برای هر استفاده, ویرایش و پخش آزاد است. پارسیدورا توسط افرادی از سراسر جهان که بصورت یک انجمن به نام پارسیدورا با هم کار میکنند ایجاد شده. پارسیدورا به روی همه کسانی که بخواهند به آن بپیوندند باز است و به آنها خوش آمد میگوید.پارسیدورا برای شما منتشر شده است, پیشرو در پیشرفت محتوا و نرم افزار باز و رایگان.پارسیدورا ۲۰ منتشر شد :)

پارسیدورا ۲۰ بر اساس فدورا ۲۰ به همراه تمامی به‌روز رسانی‌های آن تا ۲۳ تیر مثل هسته‌ی ۳.۱۵.۴ منتشر شد.

همانند نسخه‌های گذشته، این نسخه به همراه بسته‌های مفید بسیاری منتشر شده است، و شما می‌توانید بسیاری از نیازمندی‌های خود را در دیسک دی‌وی‌دی آن پیدا کنید.

علاوه بر استفاده از مخازن فدورا و RPMFusion، پارسیدورا همراه با بسته‌هایی که در مخازن آن است ارائه شده است مانند فلش پلیر، پلاگین Yum Fast Downloader، افزونه‌ی تقویم فارسی برای گنوم شل و نرم‌افزار قرآنی الانوار.

پارسیدورا ۱۸

بله بالاخره پارسیدورا ۱۸ منتشر شد! این نسخه تا حدی نسبت به نسخه‌های قبلی متفاوت است. اول از همه به دلیل مشکلاتی که در ساخت دیسک نصب از مخازن فدورا ۱۸ وجود داشت، این بار پارسیدورا ۱۸ به صورت پیش‌فرض بدون بسته‌های مخازن به‌روز رسانی فدورا منتشر شده، در نتیجه اگر می‌توانید بعد از نصب حتما آن را به روز کنید.

پارسیدورا ۱۷ مرد، اما پارسیدورا ۱۸ در راه است!

بله، پارسیدورا ۱۷ منتشر نخواهد شد. با وجود این که تقریبا همه‌ی کارهای مورد نیاز برای انتشار پارسیدورا ۱۷ انجام شد و مشکلات مختلفی پشت سر گذاشته شد (برخی از آن‌ها در این صفحه توضیح داده شده)، ما به این مشکل در برنامه‌ی نصب برخورد کردیم که باعث می‌شود نتوانیم یک دیسک نصب سالم بسازیم.

پارسیدورا ۱۶ آمد

پارسیدورا ۱۶ منتشر شد. این نسخه بر مبنای فدورا ۱۶ است و تمامی به‌روز رسانی‌های آن را تا تاریخ ۱۰ دی شامل می‌شود که تجربه‌ی دلچسب‌تری را برای کاربران فراهم می‌آورد.

پارسیدورا ۱۶ تمامی امکانات ویژه‌ی پارسیدورا ۱۵ مانند ابزار Jockey و افزودنی دانلود سریع‌تر yum را ارائه می‌کند اما با توجه به این که بر مبنای نسخه‌ی جدید فدوراست بهبودهای بسیار زیادی را شامل می‌شود.

در حال حاضر، دیسک‌های نصب پارسیدورا ۱۶ منتشر شده‌اند، اما این‌بار می‌خواهیم علاوه بر دیسک نصب، دیسک زنده‌ی پارسیدورا را نیز بر مبنای میزکار گنوم منتشر کنیم که در چند روز آینده در دسترس خواهند بود. :)

علاوه بر مزایای بالا، این نسخه با تعدادی نرم‌افزار جدید ارائه می‌شود (و البته نرم‌افزار vdrift از آن حذف شده است):

Parsidora joins Open Invention Network (OIN)

A few days back, Parsidora joined Open Invention Network as a licensee. This is a mutual agreement for supporting free sharing of ideas while the current patent laws exists.

پارسیدورا ۱۵ منتشر شد!

نسخه‌ی نهایی پارسیدورا ۱۵ منتشر شده و از طریق صفحات مربوط به این پروژه در سایت سورس‌فورج قابل دانلود است. این نسخه در واقع همان نسخه‌ی کاندید انتشار است که با توجه به عدم گزارش مشکل خاصی به عنوان نسخه‌ی نهایی پارسیدورا ۱۵ انتخاب شده است. به زودی این نسخه از طریق فروشگاه‌های اینترنتی در دسترس علاقمندان قرار می‌گیرد.

این نسخه با آخرین به‌روزرسانی‌های مخازن فدورا ارائه شده است.
از جمله مهم‌ترین خصوصیات این نسخه موارد زیر هستند:

Syndicate content